Uděláte-li si výlet do českého města rekordů 12. a 13. června, vězte, že tam bude pořádně živo.
O druhém víkendu v červnu se Pelhřimov každoročně stává hlavním městem rekordů a kuriozit. Letos tu proběhne už 19. ročník největšího festivalu rekordů a kuriozit v Evropě, kde loni padlo 102 rekordů.
„Jako již tradičně se v Pelhřimově divákům představí rekordmani ve sportovních, kuriózních a silových disciplínách, sběratelé a majitelé kuriozit,“ říká Miroslav Marek, prezident pořádající Agentury Dobrý den. Využili jsme možnosti vyptat se ho na podrobnosti programu letošního festivalu.

Na co se můžeme těšit tentokrát?
K vidění toho bude opravdu hodně. Přijede například malý motocykl Babetta pro velký počet 6 lidí, nejlepší fotbalový driblér na světě – německý silák Rainer Schröder se pokusí v zubech zlomit dílenský klíč č. 13, k vidění bude pes, který snáší vejce, a slepice, které hrají fotbal, uvidíte ale i unikátní soubor hradů a zámků slepených ze špejlí, sraz legendárních automobilů Lotus Seven, pití piva pod vodou, rychlokarikaturistu Lubomíra Vaňka, který dokázal na předchozích ročnících za 3 hodiny vytvořit portréty 382 lidí, mistr bublinář vytvoří křehounkou, ale více než 10metrovou mýdlovou bublinu (a vězte, že při jeho předchozím rekordu se do jedné takové vešlo 15 lidí!), silou vůle se budou ohýbat nerezové lžíce, ozdobou bude tradičně i Vláďa Hron, Naďa Urbánková, Jakub Smolík. Páteční Galavečer kuriozit zpříjemní Žalman a spol., v sobotu před půlnocí program zakončí nezapomenutelný ohňostroj. Anebo si představte tuto situaci : artista na jednokolce vysoké 2 metry balancuje na místě, šlape pouze jednou nohou! To proto, že na druhou si pokládá porcelánové talíře a misky, a ty pak nohou vyhazuje do výše a chytá na hlavu! Přitom pořád jede na jednokolce! Postupně na hlavu naháže 5 talířků a 5 misek a na závěr do misky hodí opět nohou kostku cukru a lžičku na zamíchání!!!

Pořadatelé jednají s mužem s hroší kůží, který by měl vzlétnout za pomoci vrtulníku nad pelhřimovské náměstí. Oč půjde? Borec si nechá chirurgickými jehlami propíchnout kůži na zádech, za jehly se zavěsí za ližiny letadla, a to vzlétne k nebi!!! Sledovat budete moci i rekordmana v rychlostním otevírání lahví piva zubama. Dalibor Dedek z Prahy jich za jedinou minutu otevře 31! To je víc než jeden a půl basy za 60 vteřin.

I vy si budete moci leccos vyzkoušet. Na pelhřimovském náměstí budou připraveny i divácké disciplíny – třeba : udržet se ve stoji co nejdéle v obrovské kouli umístěné na hladině bazénu nebo běh kolem židle – a překvapení se dočkáme i ze strany nejstaršího účastníka festivalu, kterým bude časopis Květy. Květy jsou nejstarším časopisem na světě, který vychází nepřetržitě už od r. 1834 a založil ho Josef Kajetán Tyl. Letos oslaví 175 let a v tomto duchu se ponese i jeho účast o druhém červnovém víkendu v Pelhřimově. Opět nebude chybět Miroslav Helebrand z Otína, držitel nepředstavitelných konzumačních rekordů. Ten, když v minulosti doslova „vysál" kilo dvacet vážící pštrosí vejce (podotýkám, že syrové), všichni si mysleli, že se tenhle chlapík nebude už moci na jakékoliv vejce ani podívat. A hle – před nedávnem přišel do Agentury Dobrý den tento mail: „po roční odmlce přicházím s návrhem na vytvoření rekordu v oblasti pojídání vajec. Zbývá mi poprat se ještě s jednou disciplínou – tou nejtěžší, totiž s pojídáním vajec natvrdo vařených. K tomuto pokusu mě inspiroval známý americký film "Frajer Luke“ a jeho 50 vajec za hodinu. Ale já, abych se neopakoval, disciplínu bych upravil na 50 vajec za 50 min, nebo snad i 60 za 60 minut. Ten čas je ale spíš zavádějící, já bych to odhadoval nějak kolem 30 min. Ale to s jistotou tvrdit opravdu nemůžu. Zkusil jsem na čas 10 vajec a po čase 1,33 min. jsem měl v žaludku ještě velkou rezervu… tak se nechme překvapit.

M.M.