I v požehnaném věku se lze dostat až na stránky České knihy rekordů. Důkazů lze v této neobvyklé publikaci, jejíž inovovaná verze se spoustou nových údajů právě vychází, najít několik desítek. Vypovídají o lidech, kteří v důchodovém věku nezaložili ruce do klína, ale naopak svou invencí a elánem by mohli být vzorem spoustě lidí mnohem mladších. Chcete-li  se na toto téma dozvědět víc, přijďte se podívat na výstavu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, která je od 17. března umístěna v místním Domově pro seniory. Uvidíte tam několik desítek velkoformátových fotografií zachycujících 90letou skokanku do vody, magnetického muže Karola Ostertaga, který v 70 letech udržel na hrudi 225 kg bez pomoci rukou, nebo 97letého otužilce ve vodách lednové Vltavy …

Anebo z jiného soudku:
Marie Hořejší upletla v průběhu tří měsíců největší ručně pletenou ponožku s délkou chodidla 150 cm a šíří 40 cm.
Bicykl celý ze dřeva vyrobil stařičký Ludovít Lénárt. Kolo je plně funkční a všechny jeho součásti včetně řetězu, brzdy, funkční pumpičky jsou zhotoveny výhradně ze dřeva. Při výrobě tohoto unikátu, na kterém autor pracoval 4 roky, nebylo použito jediného šroubku, nýtu či hřebu. Exponát si můžete v reálu prohlédnout v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
Největší sbírka sýrových etiket na světě – Ladislav Likler, který je již 39 let předsedou Klubu sběratelů kuriozit a za svou publicistickou činnost byl ve Francii jmenován Rytířem řádů camembertu, jich v kolekci s názvem LAKTOS COLLECTION shromáždil 193 417 kusů (ze 125 zemí).

1. člověk odeslaný poštou – Ladislav Salaj (72 let, 185 cm, 85 kg) se dokázal vměstnat do schránky (akvária) o rozměrech 50×58×50 cm a vydržet zde po dobu 5:54,31 min., během nichž byl navíc na Poště Pelhřimov coby zásilka řádně zabalen, orazítkován, naložen do expresního vozidla a vyexpedován na Masarykově náměstí v rámci programu mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.
 
Miroslav Marek

Agentura Dobrý den Pelhřimov

www.dobryden.cz