Pelhřimov je už tradičně spojován se sloganem „MĚSTO REKORDŮ“. Zdejší Agentura Dobrý den kromě jiného spravuje i Českou databanku rekordů a ta – stejně jako Česká kniha rekordů – obsahuje rovněž kapitolu VÁNOCE. Mnohé z českých vánočních NEJ… můžete vidět na vlastní oči – vystavuje je totiž celoročně otevřené pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit:

Největší vánoční svíčku odlitou z parafínu vyrobil Karel Maděra z Jablonce nad Nisou. Její výška je 301 cm, protože v průměru má 15 cm, nedivme se, že váží půl metráku. Poprvé ji viděli návštěvníci tradiční pelhřimovské akce Vánoce na radnici (loni 21. prosince), v rámci které si její návštěvníci každoročně pochutnávají i na nejdelší vánočce v ČR.

Tu rekordní mají na svědomí šikovní cukráři a cukrářky z místní pekárny Adélka. Dlouhá byla čtyři a půl metru a vážila 70 kg! Při její výrobě bylo spotřebováno 40 kg mouky, 10 kg cukru, 40 vajec, 8 kg másla a 2 kg mandlí a rozinek.

Absolutně nejvyšší vánoční svíci v České republice dokázal zhotovit Petr Caprata z Měníku, majitel a se svou ženou také jediný zaměstnanec firmy CAPRATI. Monstrózní svíčka je vyrobena z palmového stearinu a má na výšku 390 cm. Průměr svíčky vážící 25,3 kg je 9,6 cm a předpokládaná doba jejího hoření je výrobcem odhadována na nevídaných 4200 hodin.

Maxisvíčka byla po oficiálním zaregistrování věnována pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit a dlouhodobě bude umístěna v kostele sv. Bartoloměje v Pelhřimově. Poprvé před veřejností bude zažehnuta 21. prosince v rámci tradiční vánoční akce Zlatá neděle na radnici.

ALE POJĎME NA OZDOBY:

Jaroslav Vajbar z Rakvic upletl největší slaměnou ozdobu – tzv. košík. Jeho ozdůbka by musela zdobit vpravdě monstrózní stromeček, neboť sama měří přes 2 metry na výšku a padlo na ní 1800 metrů slámy.

NEJDELŠÍ PRSKAVKA S NEJDELŠÍ DOBOU HOŘENÍ

Spatřit ji v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově můžete už od r. 1996, kdy byla jedna z pětice nejdelších prskavek i zapálena. A vzhledem k tomu, že byla delší, než i ten nejvyšší chlap – měří 250 cm – vydržela prskat i rekordní dobu 17:48 min. Její průměr je 1,4 cm a pochází z dílny družstva Služba Ostrava.

NEJMENŠÍ BETLÉM

Paní Jarmila Brhlíková vyrobila z perníkového těsta – drůbeřky, připravovaného ze žitné mouky a horké vody, miniaturní betlém umístěný ve skořápce od lískového oříšku. Betlém skládající se ze stylizovaných figurek Ježíška, Marie a Josefa má rozměry 21mm x 18 mm, postavičky jsou vysoké cca 12 mm.

A ještě pár vánočních a předvánočních pozvánek

Chcete-li vidět nejvíc čertů na jednom místě, přijeďte 5. prosince na pelhřimovské náměstí. Chcete-li k pokusu o překonání tohoto rekordu navíc i sami přispět, budete vítáni. Akce začíná ve 14 hodin.

Chcete-li ochutnat obří vánočku a vidět největší poštovní schránku určenou na dopisy Ježíškovi, neměli byste chybět 9. prosince na Staroměstském náměstí v Praze, odkud kolem půl čtvrté (stejně jako z více než dvou set dalších míst České republiky) vzlétnou k nebi balonky nafouknuté lehkým plynem a nesoucí přáním Ježíškovi. Akce má podpořit myšlenku českých Vánoc a českého Ježíška – a naopak pokusit se vystrnadit vetřelce z ciziny představované Santa Clausem a jinými červeně oděnými vetřelci.

Chcete-li obdivovat největší vánoční svíčku v České republice, dát si čaj z největší konvičky na světě a ještě k tomu zakousnout z tradiční obří „štědrovky“, pak vězte, že 21. prosince se koná tradiční akce Zlatá neděle na radnici, kterou na náměstí v Pelhřimově – městě rekordů – doprovodí spousta koled, ukázky práce kovářů, lidoví řemeslníci, pohádky a zpívání Nadi Urbánkové.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz