Před pár měsíci vydalo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit novou ČESKOU KNIHU REKORDŮ. Najdete v ní i spoustu údajů, které Vás mohou inspirovat k dobré zábavě nebo i k jejich překonání. Kromě recesních, siláckých, sportovních, výtvarných či rychlostních rekordů zde najdete i takové kapitoly jako třeba Škola, Děti a pro děti, Zručnost a jiné.

Dnes, protože je leden, zalistujme v kapitole věnované zimním rekordům. Agentura Dobrý den Pelhřimov, která spravuje Českou databanku rekordů zaznamenala i takovéto výkony :

NEJVĚTŠÍ SNĚHULÁK

Postavili ho hasiči v Dlouhé Třebové. Vysoký byl neuvěřitelných 8,52 m – a to nepočítáme ten obrovský klobouk! Na jeho stavbě se 2. – 5. března 2005 podílelo 30 lidí, kteří tři dny nedělali nic jiného, než naváželi a shrnovali z blízkého i vzdálenějšího okolí haldy sněhu. V průběhu stavby byl sněhulák proléván vodou a k jeho vytvoření bylo použito i lešenářské konstrukce a dřevěného bednění. V závěrečné fázi bylo za pomoci seker, motyk a dalšího nářadí provedeno opracování do konečné podoby. A jestlipak byste řekli, že nos je dlouhý jako dospělý chlap – 180 cm, šála má 16 m a i s kloboukem sněhulák dosáhl výšky 9,85 m.

MUŽ V MRAZÍCÍM BOXU

Otužilec Petr Kocián z Hronova vydržel 11. června 2005 na festivalu Pelhřimov – město rekordů nevídaných 41 minut a 17 sekund v mrazáku se 433 litry mrazivé vody a zasypán dalšími 150 kg ledu, přičemž byl ponořen celým tělem s výjimkou hlavy a paží.

Petr je už přes 30 let sportovním otužilcem a je na takové výkony trénovaný – jinak by nemohl nic podobného vydržet. Vždyť prolomí- li se pod vámi led, máte 5 minut na to, abyste se z vody dostali ven a tím si zachránili život.

NEJVĚTŠÍ ZIMNÍ ČEPICE

Šikovní pracovníci z třebíčského Pletexu vyrobili pro Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov čepici, která má na výšku 2 metry, průměr 150 cm a hmotnost 5 kg, což odpovídá váze 50 čepic klasické velikosti. V programu festivalu „Pelhřimov – město rekordů“ se 11. června 2004 pod rekordní čepici vešlo 25 dětí.

DVANÁCTIHODINOVÁ VYTRVALOSTNÍ JÍZDA NA BRUSLÍCH

Karel Ligocki ze Suchdolu nad Odrou dokázal za 12 hodin ujet na bruslích 232,352 km, což představovalo 1696 okruhů dlouhých 137 m. Rekordman během pokusu, který absolvoval na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži, nepoužil žádné speciální energetické doplňky výživy. Memoriál Harry Tomana a Milana Macháčka se uskutečnil 26.–27. března 2006 na zimním stadionu v Novém Jičíně.

NEJSTARŠÍ LEDNIČKA

Lednička značky CALEX patřící rodině Kuškových byla ode dne zakoupení 5. prosince 1959 až do oficiálního zaregistrování rekordu v nepřetržitém provozu a to bez jediné opravy.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz