Stejně jako během roku vyjíždějí komisaři agentury Dobrý den z Pelhřimova za rekordními pokusy po celé České republice, tak se nyní sjeli rekordmani za Dobrým dnem …

Na nedávném brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 se v programech pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit představila pěkná řádka českých rekordmanů a se zápisy do České knihy rekordů se zde rozhodně nešetřilo.

Silák Jiří Žaloudek například dokázal udržet v rozpažených rukou – tedy v disciplíně nazvané „krucifix“ dvě středověké sekery vážící 30 kg po rekordní dobu 47,21 sekundy. Ale nejen to…

SVĚTOVÝ REKORD ČESKÉHO FOTBALISTY

Otevřete-li nejnovější vydání Guinnessovy knihy rekordů na straně 243, okamžitě vás upoutá snímek ležícího Švéda ve fotbalovém dresu. Tomas Lundman byl držitelem světového rekordu, ale už to není pravda. Švéda, který vleže na zádech udržel fotbalovým žonglováním nohama míč ve vzduchu po dobu 9:57 min., trumfnul v Brně v expozici Muzea rekordů a kuriozit na veletrhu Regiontour 2008 Čech Jiří Kremser.

Ten si vydržel vleže na zádech bez možnosti vzepření na předloktí kopat nevídaných 30:05,11 min. Udělal přitom rekordní počet 3872 doteků!

Tento rekord se Jiří pokusí ještě vylepšit na mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů 13. až 14. června.

NEJVĚTŠÍ TURISTICKÁ ZNÁMKA NA SVĚTĚ

K vidění je v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Očko k ní kovali kováři v Rýmařově z „třicítky“ kulatiny (tloušťka 30 mm)! Obří známka byla představena u příležitosti výročí 10 let turistických známek v ČR na veletrhu Regiontour v Brně. Turistické známky, které se staly sběratelským šlágrem cestovatelů a turistů po celé naší republice i za hranicemi, se tak zaslouženě zapsaly do České knihy rekordů. Vždyť rekordní známku musí přenášet minimálně dva zdatní chlapi – má průměr celých 100 cm a váží 40 kg! Zhotovená je ze smrkového dřeva a znázorňuje příznačně motiv skupinky turistů mířících ke staré (dnes již neexistující) rozhledně na vrcholu Pradědu. Je to i proto, že vůbec první turistická známka u nás nesla v r. 1898 právě motiv Pradědu (byť toho současného).

Po celé ČR je už přes patnáct set známkových míst – tedy památek, přírodních či městských lokalit, hradů a zámků, které mají svou vlastní turistickou známku.

OBŘÍ KRASOHLED

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov představilo největší kaleidoskop na světě. Pokud nevíte, oč běží, vězte, že se v normálním případě jedná o předmět, který vypadá jako dalekohled, a tím, že s ním otáčíte, mění se krásně obrázky uvnitř. Ty se tvoří díky lomu světla a soustavě zrcadel. V pelhřimovském rekordním provedení, jehož autorem je rekordman a výrobce Martin Titz, se ale jedná o monstrum, které má dva metry a dvacet centimetrů a váží přes metrák. Pohled do něho je ale fascinující. Však se přijeďte do Muzea kuriozit přesvědčit!

NEKONEČNÉ ČÍSLO π A NEKONEČNÁ PAMĚŤ JIŘÍHO PILECKÉHO

Devětadvacetiletý Jiří Pilecký z Budína u Dobříše se na brněnském Regiontouru zapsal do České knihy rekordů ve velmi neobvyklé disciplíně. Již od léta se totiž věnuje své schopnosti zapamatovat si co nejvíce čísel následujících za desetinnou čárkou v tzv. Ludolfově čísle, tedy konstantě π.

Pod dohledem komisařů z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit dokázal na více než 25metrové roli zapsat bez jediné chyby jedno číslo za druhým: 3,1415926535,… až jich bylo celkem 277! Celý pokus trval necelých osm a půl minuty. Pozoruhodné je, že Jiří se v této schopnosti průběžně zlepšuje, takže na červnovém mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově tento rekord zcela určitě opět pokoří.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz