Až se letos na začátku listopadu objeví na knižních pultech zbrusu nová Česká kniha rekordů se stovkami zcela nových údajů a fotografií, najde tam čtenář i kapitolu KNIHY a TISKY. Pro naše čtenáře z ní vybíráme to nejzajímavější ve chvíli, kdy jinde tyto údaje nejsou takto pohromadě k mání.

Nejrychleji napsaná kniha
Spisovatel Josef Formánek napsal knihu Létající jaguár, která má 79 stran textu formátu A6 (to je 31 645 znaků), za pouhých 11 hodin a 19 minut. Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která musel zakomponovat do děje knihy.
Výkonu bylo dosaženo 2. – 3. června 2004 ve výloze knihkupectví Palác knih Luxor v Praze.

Nejobsáhlejší snář
Čech Oldřich Rajsigl sestavil a vydal snář, v němž najdete nejvíc výkladů toho, co se člověku může zdát, na světě! Kniha čítající 6 496 hesel rozvinutých do 48 958 podhesel, která dávají dohromady neuvěřitelný počet 97 916 jasnovidných předpovědí, má podtitul „Nejobsáhlejší jasnovidný-zábavný-filozofický snář na světě“ a váží 7,055 kg. Má nevídaných 4 342 stran a je jediným vyrobeným exemplářem tohoto druhu na světě. Prohlédnout si ji můžete na jediném místě, a to v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Snář se objeví i v právě natáčeném celovečerním filmu režiséra Roberta Sedláčka Největší z Čechů, který mapuje leccos z činnosti Agentury Dobrý den a pelhřimovských rekordů.

Největší perníková kniha
Tým pardubických perníkářů pod vedením paní Aleny Zachové zhotovil perníkovou knihu o rozměrech 200×125 cm. Přesná kopie titulní strany České knihy rekordů II byla zhotovena z pravého pardubického perníku a marcipánu. Kuriózní kniha vážila téměř metrák – přesně 92 kg. Obří dílo bylo představeno a zároveň zkonzumováno veřejností v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na Staroměstském náměstí v Praze 20. prosince 2007.

Nejmenší knížka karikatur
Karikaturista Lubomír Vaněk se zapsal do České knihy rekordů tím, že vytvořil unikátní miniknihu karikatur všech československých a českých prezidentů od T. G. Masaryka až po V. Klause. Kniha má 10 stran a nevídaně miniaturní rozměry 4×3 milimetry. Portréty jednotlivých prezidentů autor v průběhu dvou měsíců vytečkovával slabou ostrou tuhou ořezanou do síly řádově setin milimetru na klasický bílý papír pod lupou.

Stěhování knih lidským řetězem
Městská knihovna v Polici nad Metují zorganizovala 5. září 2007 akci, v jejímž průběhu bylo za jednu hodinu přestěhováno lidským řetězem 3 268 knih. Řetěz tvořený 415 lidmi překlenul vzdálenost cca 500 m mezi starou a novou knihovnou. Tímto způsobem byly poté přestěhovány do nové knihovny všechny knížky, které knihovna vlastní!

Nejmenší noviny v ČR
Spatřily světlo světa v letošním roce a mají miniaturní rozměry 5×7 milimetrů. Přesto jsou bez problémů čitelné. Vydala je společnost EKO-KOM, zabývající se tříděním odpadů, a pelhřimovská Agentura Dobrý den. Jde o 16 stran informací, ale také rébusů, kvízů, vtipů… Najdete tu i křížovku a možnost vyhrát Českou knihu rekordů a další ceny.
Dosud nejmenší noviny vyšly ve 30. letech minulého století a jsou exponátem Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.