… i tak by šlo nazvat nedávno skončený 18. ročník mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Na největší akci svého druhu v Evropě padlo 102 českých a světových rekordů a několik z nich najdete i na této stránce:

TAŽENÍ AUTA KREJČOVSKÝMI NŮŽKAMI ZAPŘENÝMI O BLÁNU MEZI PRSTY

Fakír Petr Fiedor dokázal něco, co určitě nezkoušejte! Tenhle muž s posunutým prahem bolestivosti rozpohyboval a poté i odtáhl automobil Toyota Land Cruiser 200 o hmotnosti 2795 kg do vzdálenosti 29,1 m, a to pouze za pomoci rozevřených krejčovských nůžek, které rekordman svíral blánou mezi dvěma prsty své pravé ruky!

NEJVÍC OBRUČÍ ROZTOČENÝCH NA TĚLE

Také se tomu říká hula-hop. I v této disciplíně eviduje databanka českých a světových NEJ pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit nevídané výkony.

Donedávna byla českou rekordmankou Štěpánka Šimůnková, která v r. 1987 dokázala na svém těle rozpohybovat 17 obručí najednou. Od té doby ji nikdo nepřekonal, až teď na festivalu Pelhřimov – město rekordů se to podařilo Evě Launové z Pávova; ta roztočila na svém těle 20 gymnastických obručí najednou, všechny se točily na jejím těle mezi podpažím a koleny.

A ještě jedna zajímavost: Roman Schedler z Rakouska tohle dělá taky, ale s 24 kg těžkou pneumatikou od náklaďáku. Při svém rekordním výkonu jí vydržel točit celou minutu a 12 sekund!

NEJVÍC OTEVŘENÝCH LAHVÍ ŠAMPAŇSKÉHO VÍNA USEKNUTÍM HRDLA ZA 1 MINUTU

Milan Průcha z Františkových Lázní, český velvyslanec řádu rytířů vína Champagne (Bratrstvo zlaté šavle), dokázal v časovém limitu jedné minuty useknout šavlí hrdlo 56 lahví vína Champagne P. Brugnon o objemu 0,75 l, a překonal tak o jednu jedinou láhev svůj vlastní dosavadní český rekord z října loňského roku!

VZPÍRÁNÍ ŽIVÉ VÁHY

Na fotografii Reného „Golema Richtera“, která ho zachycuje při jeho rekordním pokusu, jímž se v Pelhřimově znovu zapsal do České knihy rekordů, si všimněte jednoho veledůležitého detailu: silák ve chvíli, kdy dokázal zvednout břemeno představující 91,38 kg živé váhy ze země do vzpřímené polohy, použil jen a pouze svůj malíček!

NEJVĚTŠÍ PRALINKA

Společnost TRILIT vyrobila rekordní pralinku o průměru 50 cm a nevídané váze 80 kg. Výroba probíhala tak, že do formy bylo nalito 15 kg mléčné čokolády, z čehož vznikla po otáčení a chlazení čokoládová koule o síle stěny 25 mm. Ta byla poté naplněna oříškovým nugátem a nakonec byla celá pralinka obalena mléčnou čokoládou a mandlemi. Proces výroby trval 2 dny. Množství surovin by stačilo na 4490 ks běžných pralinek.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz